Untitled Document
İspark havaalanlarında 2 saat ücretsiz otopark
30 yıl sonra marmara denizinde uskumru bereketi
Uzmanlar uyardı! Instagram şifrenizi değiştirin
Kosgeb kılıklı dolandırıcılar


TCMB DÖVİZ KURLARI
DOLAR 5.3131  -  5.3343
AVRO 6.0276  -  6.0518

KÖŞE YAZILARI
BAY EFSANE
Coca Cola'nın müşterilerine attığı Ramazan kazığı


İLÇE HABERLERİ
ADALAR
ATAŞEHİR
AVCILAR
BAĞCILAR
BAHÇELİEVLER
BAKIRKÖY
BAŞAKŞEHİR
BAYRAMPAŞA
BEŞİKTAŞ
BEYKOZ
BEYLİKDÜZÜ
BEYOĞLU
BÜYÜKÇEKMECE
ÇATALCA
ÇEKMEKÖY
ESENLER
ESENYURT
EYÜP
FATİH
GAZİOSMANPAŞA
GÜNGÖREN
KADIKÖY
KAĞITHANE
KARTAL
KÜÇÜKÇEKMECE
MALTEPE
PENDİK
SANCAKTEPE
SARIYER
SİLİVRİ
SULTANBEYLİ
SULTANGAZİ
ŞİLE
ŞİŞLİ
TUZLA
ÜMRANİYE
ÜSKÜDAR
ZEYTİNBURNU

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Dün Tekil :
60
Bugün Tekil :
30

Şile bezi kültür ve sanat festivali başladı

Yayın Tarihi : 16.08.2015   Okunma Sayısı : 969
şile bezi festivali

Terör olayları nedeniyle eğlence ve konser bölümünün yer almadığı festival bu yıl "El İşi Fuar" ile dikkatleri üzerine çekti.

Şile Belediyesi tarafından bu yıl 28.si düzenlenen Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali'nde tarih can buldu.Şile Belediyesi tarafından bu yıl 28.si gerçekleştirilen ‘Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’ 10 Ağustos gecesi Şile Tahlisiye Kayıkhanesi ve Şile Bezi Sergisinin açılışı ile start aldı. Ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu tarafından alınan bir kararla 28.Festivalin eğlence ve konser bölümleri iptal edildi. Festival bu yıl kültürel aktiviteler ve 50 el işi sanatçısının katılımıyla organize edilen ‘El İşi Fuarı’ ile dikkatleri üzerine çekti.

Tarihin içinde ilmek ilmek dokunan, 28 yıldır adına bir festival konan Şile Bezini dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivalimiz başladı. Hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin en köklü festivallerinden olan Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali ile Şile tarihine sahip çıkıyor. 28. Festival ile birlikte Şile, Şile Bezi el sanatları sergilerinden, uluslararası sahne gösterilerine, etnik sunumlardan, panele buram buram tarih kokan bir hafta yaşıyor.

ŞİLE İLÇESİ SAKİNLERİ TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR
Şile’nin en önemli tarihsel ve kültürel mekanlarından biri olan ve Şile Denizcilik Kültürünü anlatan Şile Tahlisiye Kayıkhanesi Başkanımız Tabakoğlu’nun girişim ve çabalarıyla yıkılmaktan kurtarılmış ve 2011 yılında restore edilerek, yenilenmişti. Tarihi bina Festivalimizin ilk günü yapılan bir açılışla ziyaretçilerine merhaba dedi. Tahlisiye kayıkhanesinin açılışının ardından, kalabalık bir toplulukla beraber Tahlisiye Kayıkhanesinin içerisinde yer alan Şile Bezi Sergisinin açılışı da gerçekleştirildi.

Ulusal ve uluslararası konuklara bir hafta boyunca ev sahipliği yapacak olan Şile, tarihi Tahlisiye Kayıkhanesinde gerçekleştirilen Şile Bezi el sanatları sergisinin açılışı ile koruduğu tarihini meraklılarına sundu. Şile Bezine işlenen bir asırlık desenler gün yüzüne çıkarken, ilmek ilmek işlenmiş 100 yıllık kıyafetler, örtüler, şallar sergi alanında görücüye çıktı.

BAŞKANIMIZ TABAKOĞLU: "YEREL VE TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ"
Festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu: “Geleneksel ve yerel üretimi desteklemek amacıyla her yıl düzenlediğimiz Geleneksel Şile Bezi Festivalinin bu yıl 28.sini düzenliyoruz. Tarihine sahip çıkan, kardeşlik, birlik ve beraberlik adına anlam taşıyan ülkemizin en kadim festivaline Şile ev sahipliği yapıyor” dedi. Başkan Tabakoğlu: “Bugün burada uluslararası misafirlerimizi, kardeş şehirlerimizle birlikte asırların emeğini buluşturuyoruz. Yerel etkinlikler, el sanatları fuarı, kültür ve sanatı dolu dolu yaşayacağımız bir haftaya başlamış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.


YAŞAM 34 HABER           2015 - © Tüm hakları saklıdır. Ata REKLAMCILIK